Ігор Смешко: "Звільнення Юлії Тимошенко - це штучна вимога"

  • Вівторок, лист. 26 2013
  • Автор 
  • розмір шрифту зменшити розмір шрифту збільшити розмір шрифту
фото з сайту tvi.ua фото з сайту tvi.ua

- Чи є Розпорядження Уряду № 905 "Про призупинення процесу підготовки до укладення угоди про асоціацію з ЄС з метою вжити заходів щодо забезпечення Національної Безпеки" питанням Національної Безпеки.

- Питання євроінтеграції - це не тільки питання бюджету, це не тільки питання економіки, це питання Національної Безпеки. У зв'язку з цим, безумовно, на Заході не могли зрозуміти, яким чином ми словами уряду зупиняємо "локомотив", по питаннях які є не тільки економічними. Безумовно, 4 дні мовчання Президента і мовчання РНБО (Ради національної безпеки і оборони України), повірте, на заході були абсолютно незрозумілими. Друге питання - комунікація зі своїм суспільством. Уряд взяв на себе весь удар. Уряд почав пояснювати економічну складову, хоча, усі прекрасно розуміють, що при розвороті суспільства в еволюційному цивілізованому вимірі, безумовно, на перших порах можливі зиски з цього. Але це не тільки питання бюджету, не тільки питання економіки.

РНБО, безумовно, повинна була прорахувати всі ці питання і "освятити" їх своїм рішенням. Ми почули слова Президента, до речі, вони є досить обнадійливими. Я би сказав так, поки Вільнюський самміт не відбувся, ми повинні очікувати виконання Закону України "Про засади зовнішньої та внутрішньої політики", де визначена наша євроінтеграційне бажання. Це головний курс держави. До речі, згідно з Конституцією Президент – він керує зовнішньою політикою, але в Конституції також записано, що будь-які повноваження Президент може виконувати виключно в рамках законів. Єдиний закон, який зраз визначає і для Президента, до речі, дороговказ – це діючий закон. Тому, я би набрався терпіння, і все ж таки вірив. Можливо, я обережний оптиміст, але виступ Президента дає нам шанс.

- На РНБО можна зробити з цим розпорядженням уряду все що завгодно? Відмінити, скасувати, звільнити тих, хто його готував? До речі, генерал міліції Москаль надав кілька депутатських запитів і питає у прокурора Пшонки і у прем'єра Азарова: ким конкретно з членів Кабінету Міністрів було внесено проект постанови, як проходило візування, хто з членів відмовився візувати, як голосували. Для того, щоб знайти конкретних відповідальних за зе розпорядження.

- Ось це як раз і європейський вибір. В авторитарній системі ніхто не запитує по вертикалі, як перша людина приймає рішення. В демократичній системі процедура – це дуже важливо, але процедура як раз і дає можливість говорити не тільки про те щоб наповнити бюджет. Процедура дає можливість визначити, як він використовується, і на що він використовується. Так само, якщо питання про основи зовнішньої і внутрішньої політики стосуються сфери Національної Безпеки, і це єдиний легітимний орган, в нашій державі, який може з цього приводу висловитись. Тому, що це не тільки економічні питання, як я казав. Припустимо, керівник розвідки, керівник СБУ, вони не є членами Кабінету Міністрів України. Вони також повинні висловитись і поставити свій підпис під вибором держави. Вони повинні назавжди в історію увійти документально, це їх особиста точка зору на Національну Безпеку при такому сценарії розвитку подій. Це може зробити тільки РНБО. І, до речі, головою Ради національної безпеки є Президент. І після рішення РНБ є Указ президента, який вводить в дію рішення РНБО, що є на один рівень вище постанови Кабінету Міністрів.

- Це навіть не постанова, це розпорядження. Погодьтесь, що статус цього документа не відповідає наслідкам, які він несе.

- Я розумію аргументацію уряду. До речі, Прем'єр-міністр перший вийшов не "амбразуру" і тримав цю "амбразуру". Але, в цілому, хто очікував, що в перші два роки нашого приєднання до асоціації можуть бути простими. Де було три роки? Яким чином готувався наш бюджет три роки до цього. Що не можна було передбачити реакцію Росії. Хоча я розумію уряд. Припустимо розвідки уряду не підпорядковані, хто відповідав за прогноз реакції. Це питання, на які може дати відповідь РНБО.

- Згідно Указу Президента відповідальним за євроінтеграцію є секретар Ради національної безпеки та оборони Андрій Клюєв. Чи може він стати ініціатором зібрання РНБО, де б обговорили це питання. Чи Президент може поїхати у Вільнюс або не поїхати взагалі, не зібравши РНБО?

- Секретар РНБО може дати пропозицію про це. Більше того, апарат фактично завжди на щоденній основі відпрацьовують найважливіші питання в державі, і в "півнакала" він має можливість зібрати Раду національної безпеки, але рішення приймає Президент, він голова Ради. Я не знаю, яка кухня зараз відбувається там, але, безумовно, це питання цивілізаційного вибору України. Більш важливого питання в сфері Національної безпеки і оборони на довгу перспективу у нас немає зараз. Я не знаю, які консультації там зараз проходять, але це дуже погано, що суспільство нічого про це не знає. Суспільство повинно підтримувати свій уряд, вірити в нього, а для цього потрібна комунікація. Потрібно, щоб і апарат РНБО працював, як комунікатор, і пояснював позицію нашого уряду.

Помилок допустились багато, уряд не прорахував реакцію Росії, уряд не прорахував калькуляцію наших можливих витрат. ЄС, давайте говорити відверто, ми йдемо до системи цінностей, але там немає жодних сентиментів. Там тільки прагматизм, свого ніколи не віддадуть. І він поступив жорстко, до певної міри, з нами. Фактично за рахунок нашого непрофесіоналізму ЄС нам дав умови, які дають нам шоковий стан на першому періоді. По друге вимога, це моя точка зору, звільнення Юлії Тимошенко - це штучна вимога. Я співчуваю всім ув'язненим, які відчувають себе невинними. Але мій німецький колега Хендельс Блаті, якось написав: "Ми всі в Європі говоримо по те, що без звільнення Юлії Тимошенко, ми не можемо прийняти Україну до себе. Але ми ставимо питання глобального вибору в залежність від одної судової справи, яку в нас ніхто і не читав".

Довідково: Ігор Петрович Смешко — український політичний та державний діяч. Із 4 вересня 2003 по 4 лютого 2005 керівник СБУ. В інтерв'ю програмі "Знак оклику" від 25 листопада 2013 року дав відповіді на питання, які стосуються Національної безпеки та висловив думки щодо останніх подій, пов'язаних з підписанням угоди про асоціацію з ЄС.

За матеріалами TBi

Передивились 1820 разів
Опубліковано в Інтерв'ю

Залиште ваші коментарі

Коментувати пост як гість

0 Характер обмежень
Ваш текст має бути більше, ніж 10 символів

Популярні блогери

Ми в інтернеті