Як виконуються обіцянки: очікування і реальність Рекомендовані

На минулому тижні У Городнянській райдержадміністрації відбулась планова нарада щодо стану розв'язання проблемних питань розвитку територіальних громад. Розглядались питання, порушені громадянами на цьогорічних сходах громад, і які вивчались керівництвом району з метою їх радикального вирішення.

 Зрозуміло, що життя кожної громади багатогранне, а тому питання, що виникають, мають різноплановий характер. Їх умовно можна поділити на три групи: перша – такі, які мають вирішуватись на місці, тобто за сприяння голови села, друга – такі, які можна вирішити лише за умови фінансової підтримки державного бюджету, і третя – ті, що потребують втручання місцевих, регіональних органів влади.

Найтиповішою проблемою для села є необхідність ремонту автодоріг – це питання піднімалось у 18 із 30 сільських рад. Зрозуміло, що можливості місцевих бюджетів щодо цього є дуже обмеженими, бо ремонт доріг – справа, що потребує вкладення мільйонних коштів. Тому там, де це було доречно, обмежились підсипанням ямок та грейдуванням, а там, де без капітального ремонту не обійтися, було направлено відповідні листи у Службу автомобільних доріг. Як і коли ремонтуватимуться дороги у сільській глибинці – це залежатиме від черговості розподілу коштів державного бюджету. Скажімо відверто: тут на периферію звертати увагу не поспішають.

Серед першочергових проблем жителів сільської місцевості – вирішення земельних питань, зокрема розрахунки по орендній платі. Є сільради, де нема землевпорядника. З усіх земельних питань доводиться звертатись у сусідні. І хоча така схема повинна б працювати за взаємодомовленістю сільських голів, поки що селяни звертатись до сусідів не поспішають. Тож не зрозуміло, у чому проблема: у відсутності землевпорядника чи у відсутності проблем у земельних питаннях? Останніх, здається, не бракує.

Здебільшого у районі орендарі виконують вимоги розрахунків за оренду землі і виплачують її у розмірі 3% оціночної вартості. Але є і ситуації, як наприклад у Івашківці Кузничах, Хотівлі, Мощенці, коли орендна плата не виплачується зовсім або вона невиправдано занижена. Є і парадоксальні ситуації. Наприклад, ПрАТ „Етнопродукт" за 480 гектарів орендованої землі платить по 400 гривень на місяць. Причина того – свого часу укладений договір оренди на 49 років саме під таку суму. Хто і коли підписував такі папери – говорити зайве. Це окреме питання до тих, хто у той час очолював районну владу. Але ситуацію треба виправляти. Можливо, через укладання соціальної угоди на виконання підприємством певних робіт чи послуг, спрямованих на розвиток територіальної громади. Також голова райдержадміністрації М.Ф.Силенко акцентував увагу на тому, що у випадках, коли орендна плата не виплачується зовсім, необхідно розривати договір оренди. І з цим зволікати не потрібно – вже наприкінці жовтня планується почати цей процес щодо недобросовісних орендарів.

Ремонт вуличного освітлення є проблемою для 10 сільських громад. Цікавою є ситуація у Хрипівці, де народний депутат Ігор Рибаков майже рік тому закупив вуличні ліхтарі і вони так і лежать без діла. Починати реконструкцію потрібно з отримання технічних умов. Це, безперечно, є турботою сільського голови. Чому справа не рухається з місця – доцільно спитати саме у очільника місцевого органу самоврядування. Сприяти головам сіл у вирішенні цього досить бюрократичного питання голова райдержадміністрації зобов'язав начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства А.М.Дуду.

Обговорювались також питання ремонту шкіл, закладів культури та охорони здоров'я. Практично всюди нагальні проблеми вже вирішено, за винятком тих випадків, коли приміщення потребують капітального ремонту.

Позитивно у районі вирішились раніше проблемні питання автобусного сполучення деяких сіл району з райцентром. Практично ця проблема знята з порядку денного. Вирішилось і питання відкриття дитячого садка у Перепису. Завершено побудову водогону у Хрипівці.

Незадовільним, на погляд багатьох сільських жителів, є забезпечення їх пільговим скрапленим газом. На жаль, це є проблемою, що не вирішується на районному рівні. Єдине, чим можна посприяти – ставити її перед керівництвом області, що й буде зроблено найближчим часом відповідним листом.

Болючим для селян є питання низьких закупівельних цін на сільськогосподарську продукцію. Невеликою альтернативою є наявність у одному селі прийомних пунктів від різних молокопереробних підприємств. Ціни у них відрізняються, але не радикально. Тут потрібна виважена державна політика щодо реальної підтримки сільгоспвиробника. Знаходять же, наприклад, кошти для виплати дотацій за вирощування молодняка великої рогатої худоби, компенсації за придбання доїльних установок тощо. Щоправда, без казусів все ж не обходиться. У Хоробичах, наприклад, піднімалось питання про несвоєчасність виплати компенсації за доїльні апарати. Але за нею, як зазначив начальник управління агропромислового розвитку О.М.Левченко, з цього села ніхто і не звертався. На сьогодні питання з виплатами поки що закрите – всі, хто надав необхідні документи, виплати отримали.

Голова райдержадміністрації дав відповідні вказівки з метою прискорення розв'язання тих проблем, які можна вирішити на районному рівні, і зазначив, що такий моніторинг проводитиметься періодично – для ефективної, плідної роботи.

Аналіз стану виконання доручень і моніторинг вирішення проблемних питань також показав, що багато дрібних питань можна вирішити зусиллями сільського голови та депутатського корпусу. На жаль, для ефективного їх вирішення у них не завжди вистачає чи то коштів, чи то знань, чи то бажання.

Передивились 3686 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Опубліковано в Блоги користувачів
Світлана Томаш

Відповідальний секретар міськрайонної газети "Новини Городнянщини". За освітою -- педагог. У журналістиці працюю 15 років. Член Національної спілки журналістів України. Категорично позапартійна. Не виявляю особистих симпатій до жодної з партій, народних депутатів чи інших формувань. Тому, вважаю, мої оцінки їхньої діяльності є неупередженими, досить об'єктивними, сформованими з точки зору пересічних громадян.

Залиште ваші коментарі

Коментувати пост як гість

0 Характер обмежень
Ваш текст має бути більше, ніж 10 символів

Люди в цьому діалозі

Чати з гостями

  • Чат з Олександром Сушком

    5Чат із науковим директором Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, національним координатором в Україні Форуму громадянського суспільства Східного Парнерства - Олександром Сушком відбувся 21 листопада 2013 року!

    Ми вдячні нашому гостю та читачам за увагу до цього проекту! 

Переглянути всі чати

Ми в інтернеті