Іноземні інвестиції у Чернігівську область: що змінилось за останні 10 років

Іноземні інвестиції є свого роду дзеркалом, що показує довіру до тієї чи іншої країни, регіону. Коли інвестор при вкладенні капіталу робить вибір на користь іншої країни, то очікує отримати кращі результати, ніж при інвестуванні на батьківщині. Тому між країнами та регіонами постійно точиться конкурентна боротьба із прагненням запропонувати порівняно кращі умови.

Чернігівській області в силу дії багатьох факторів важко конкурувати з такими лідерами як Харківська, Дніпропетровська, Одеська області, АР Крим. Як за абсолютними показниками, так і за різними рейтинговими оцінками інвестиційної привабливості Чернігівщина впродовж багатьох років знаходиться у другому десятку регіонів.

Якщо в Україні останні 10 років спостерігається стійка тенденція зростання обсягів іноземних інвестицій, то в Чернігівській області ситуація була більш динамічною. Перший пік у залученні іноземних інвестицій припадає на 2004-2005 рр., коли було майже досягнуто позначку у 100 млн. дол. США. Після цього починається спад і лише у 2008 р. вдається повернутись до попередніх значень. А вже з 2010 р. в області починає відтворюватись загальнонаціональна тенденція зростання обсягів іноземного інвестування.

Слід зауважити, що зменшення показників не завжди пов'язане з тим, що інвестори згортають свою діяльність. В українських реаліях іноземні інвестиції обліковуються за місцем реєстрації юридичної особи, і коли мова йде про транснаціональні корпорації, то вони, як правило, мають головні офіси у столиці. Тобто, фізично підприємства знаходяться у регіоні, а його звітність враховується в Києві, який і є національним лідером за цим показником.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За 10 років в Чернігівській області змінюються не тільки обсяги інвестицій, але й їх галузева спрямованість. Іноземні інвестори переважно починають вкладати кошти у хімічну та деревообробну промисловість, машинобудування, операції з нерухомістю. Будівництво, транспорт та зв'язок дещо втрачають свої позиції. А незмінним флагманом залишається харчова промисловість.

За цей період також змінюється і статистична звітність ­– по окремим галузям інформація стає конфіденційною, що не дає змогу на сто відсотків оцінити масштаби структурних змін.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Порівняно більші зміни відбуваються у географічному розподілі іноземних інвесторів. Якщо на початок 2003 року основними інвесторами є Великобританія та Бельгія, то на початок 2013 року – Німеччина та Польща. Причина таких змін криється не тільки в залученні та вилученні інвестиції, а більше в глобалізаційних процесах – підрозділи транснаціональних корпорацій змінюють юрисдикцію і, як наслідок, змінюється країна походження інвестицій.

Як в цілому по країні, так і в області більшими стали обсяги інвестицій з офшорів: якщо по Британським Віргинським островам показники майже не змінились, то по Кіпру відчутно зросли, а до переліку ще додався Беліз. Слід також відзначити, що незважаючи на помітне збільшення вкладень з Російської Федерації та появу у регіоні білоруських інвесторів, роль країн СНД в процесах іноземного інвестування суттєво не змінилась.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

Загалом динаміка іноземного інвестування в Чернігівську область засвідчує необхідність докладання все більших і більших зусиль для підвищення її інвестиційної привабливості. А успішні приклади діяльності підприємств з іноземним капіталом сприятимуть появі нових інвесторів, кожен з яких здатен суттєво змінити не тільки вищенаведені графіки, але й економічний ландшафт регіону загалом.

Передивились 1640 разів
Опубліковано в Аналітика

Залиште ваші коментарі

Коментувати пост як гість

0 Характер обмежень
Ваш текст має бути більше, ніж 10 символів
  • Коментарі не знайдено

Популярні блогери

Ми в інтернеті